Běhací základy

Během se Vaše tělo uvádí do pohybu, svaly pracují více, než jsou zvyklé. Proto je potřeba je trochu protáhnut. Je dobré si před každým tréninkem dát několik minut klusu na zahřátí (tzv. rozklus), opravdu jen aby se tělo zahřálo, v zimě se tato doba může rovnat době, než vám začne být teplo. Dáme si tedy 5-10 minut pomalejšího běhu, který můžeme klidně začít rychlejší chůzí, aby to pro naše tělo nebyl takový šok. Nyní je načase se protáhnout, ideální je prokroužit všechny klouby, nebo alespoň většinu, protáhnout ruce, nohy, trup a můžeme se rozběhnout.

Po tréninku, ať už byl jakkoliv náročný nezapomeňte na výklus- opět několik minut pomalejší běh na zklidnění, aby tělo dostalo signál, že už je konec námahy. Jak doběhnete, nezapomeňte se opět mírně protáhnout.

Když přiběhnete domů, určitě za sebou máte dobře odvedenou práci, Vaše tělo vydalo spoustu energie. Je dobré jí co nejdříve opět doplnit. Nejlépe něčím sladkým, třeba v podobě ovoce.

Jak jsem již v úvodu zmiňovala, můžete pouze klusat (klus=pomalý běh, při kterém jste schopni souvisle mluvit). Pokud jste se po několik let nerozběhli z jiného důvodu než úprku na autobus, doporučuji začít třeba 2 kilometrovými trasami. Zpočátku 1 nebo 2x týdně. Jak si vaše tělo bude postupně zvykat, můžete tréninky během týdne navyšovat.

Pokud máte chuť dělat něco víc, než jen klusat, mám tu pár typů tréninků:

Fartlek

Tento název není zaklínadlo, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale jedna z nejpřirozenějších tréninkových metod. Celý průběh tréninku si určujete sami podle svých pocitů a terénu. Nejlepší je začít pomalejším tempem a pak si během cesty určovat cíle, například: vyběhnu tenhleten kopeček, pak si zase zvolním nebo od téhle břízky po támhleten pařez poběžím naplno, nebo do támhleté zatáčky budu postupně zrychlovat, pak zas postupně zvolním. Je to na Vás, určujte si tempo podle nálady, terénu, hudby, určete si i délku. Ideální je v rozmezí 15-30 minut. Posledních pár minut však zpomalte do klusu.

Kopečky

Toto už je náročnější trénink. Zkoušejte ho až po tom, co budete mít něco naběháno. Najděte si nějaký kopeček (pěkný stometrový je hned u hájovny, kdybyste hledali delší, mohu doporučit ten u vyhlídky Na Vinicích). Nyní je dobré určit si počáteční a koncový bod. Můžete na cestu vyrýt čáru nebo tam položit klacek. A teď už zbývá jen od spodní čáry vystartovat a běžet až k té vrchní, tam se otočit a buď chůzí, nebo pomalým klusem se dostat zpět na čáru dolní a znovu pelášit nahoru. Počet opakování si určete sami, můžete začít třeba se 4 nebo 6 kopečky.